For Animals / For Eyes – Przychodnia i okulistyka weterynaryjna

IMG 20200505 104823

Usuwanie zmian metodą kriochirurgii.

Niedawno odwiedził nas bardzo sympatyczny labrador Leo. Podczas wizyty, w trakcie badania klinicznego, pani doktor zauważyła niewielką zmianę rozrostową na lewej powiece pieska. Dzięki temu, że zmiana ta została zauważona tak wcześnie, idealnie nadawała się do usunięcia metodą kriochirurgiczną, czyli poprzez miejscowe wymrożenie brodawki.

Kriochirurgia znajduje zastosowanie zarówno w medycynie człowieka jak i weterynaryjnej, a istotą działania jest użycie bardzo niskich temperatur, które w sposób kontrolowany niszczą tkanki przez zamrożenie. Idąc w szczegóły kriosonda przez mały otwór przepuszcza sprężony pod dużym ciśnieniem gaz (podtlenek azotu). Powierzchnia kriosondy ochładza się poprzez efekt Joule – Thompsona. W czasie zaledwie kilku sekund osiągnięta zostaje bardzo niska temperatura (-65ºC ~ – 85ºC). Śmierć komórki następuje już w temperaturze -20ºC ~ -30ºC. W czasie tego zabiegu, płyn wewnątrz komórkowy ulega krystalizacji a kryształy lodu uszkadzają organella w środku komórek. Następnie następuje odwadnianie się komórek, denaturacja białek na błonie komórkowej i po zamrożeniu i odmrożeniu cytoplazmy komórki, metabolizm jej zostaje zatrzymany.

Metoda ta ma szereg zalet, jest mało inwazyjna, nie wymaga znieczulenia ogólnego, ani nawet miejscowego ( niskie temperatury niwelują czucie bólu), zabieg jest bezpieczny, bezkrwawy, szybki, nie wymaga rekonwalescencji, a także ryzyko infekcji jest praktycznie zerowe. Do tego precyzyjny krioaplikator daje pełną kontrolę nad obszarem, który podlega krioterapii. Zwykle, by pozbyć się problemu wystarczą dwie sesje takiego zabiegu.

W przypadku tej metody, jak i wielu innych procedur diagnostycznych i leczniczych kluczowe jest natychmiastowe reagowanie ze strony opiekuna zwierzęcia. Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne, regularne badania krwi, czy odpowiednia profilaktyka przeciw kleszczowa, szczególnie w obecnym sezonie. Szybka reakcja pozwala na szybkie postawienie diagnozy i skuteczne leczenie naszych pupili.

W naszej przychodni For Animals / centrum For Eyes dysponujemy specjalistycznym sprzętem do kriochirurgii.

Serdecznie zapraszamy !!!

Zespół For Animals / For Eyes.