For Animals / For Eyes – Przychodnia i okulistyka weterynaryjna

Zaćma u psa

Zaćma u psa

Nie bez powodu mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. To właśnie w oczach naszych zwierząt widzimy ich emocje – radość, ekscytację, tęsknotę czy smutek. Dlatego tak ważne jest, by dbać o wzrok naszych pupili. Niestety, podobnie jak ludzie, psy również zapadają na wiele chorób narządu wzroku. Wśród jednych z wielu występujących, jest zaćma

Zaćma u psa - co to jest?

Zaćma, inaczej zwana kataraktą występuje zarówno u ludzi jak i u zwierząt i może wystąpić w każdym wieku. Jest to schorzenie soczewki, w przebiegu którego dochodzi do zmętnienia soczewki lub torebki soczewki. W zależności od stopnia zaawansowania zmian zaćma może prowadzić do pogorszenia widzenia lub wręcz całkowitej utraty wzroku, co skutkuje obniżeniem jakości życia zwierzęcia.

Dlaczego zaćma u psa może prowadzić do utraty zdolności widzenia? Zmętniałe fragmenty soczewki utrudniają promieniom świetlnym dotarcie do siatkówki oka. W skutek tego procesu dochodzi do zaburzenia widzenia, a w skrajnych przypadkach zaćma powoduje całkowitą utratę wzroku. Na szczęście możliwe jest leczenie zaćmy a jest nim operacja zaćmy z wszczepem soczewki.

Zaćma u psa Katowice
Zaćma u psa Katowice śląsk - Objawy zaćmy

Zaćma u psa - objawy zaćmy

Początkowe stadium, objawy zaćmy u psa czasem ciężko zauważyć. W naszym centrum najczęściej właściciele dowiadują się o początkowym stadium zaćmy w czasie profilaktycznego badania okulistycznego albo w trakcie pełnego badania okulistycznego przeprowadzanego z powodu innych problemów okulistycznych zgłaszanych przez właścicieli zwierząt. O istnieniu takiej zaćmy, właściciele nie wiedzą do momentu profesjonalnego badania, gdyż nie daje ona jeszcze objawów – soczewki nie są zmetniałe. Natomiast zgłaszając się do lekarza okulisty z podejrzeniem zaćmy u psa mówią, że widzą zamglone oczy u psa, oczy ich pupili już nie błyszczą, są mętne lub mleczne.

Nasze zwierzę może stać się apatyczne i osowiałe, może unikać spacerów, zwłaszcza w nowych, nieznanych miejscach. Jest to zrozumiałe zachowanie wynikające z faktu, że nasz pupil nie widzi wyraźnie, przez co nie czuje się pewnie w nowym, nieznanym otoczeniu. Zmętnienie soczewki sprawia, że zmienia się zachowanie zwierzaka. Wcześniej energiczne zwierzę woli leżeć, a gdy się przemieszcza, robi to bardzo ostrożnie, potykając się lub wchodząc na przeszkody. Zaćma u psa może wystąpić w każdym wieku.

Zaćma u psa – rodzaje zaćmy

Jeśli do zmian dochodzi tylko w niektórych miejscach w obrębie soczewki lub jej torebki, wówczas zaćma nie wpływa na widzenie u zwierzaka lub wpływa w sposób nieznaczny nie zmniejszając komfortu życia pacjenta. Tacy pacjenci nie są kwalifikowani do zabiegu usunięcia zaćmy, a jedynie do monitorowania zmian w soczewce poprzez regularnie wykonywane badanie okulistyczne.

Zaćma wrodzona:

Zaćma u psa może zostać zdiagnozowana u zwierząt w różnym wieku, dotyczy również zwierząt młodych, wówczas najczęściej choć nie zawsze mamy do czynienia z zaćmą dziedziczną (zaćma wrodzona). Zaćma wrodzona jest to jedna z najczęściej występujących przyczyn zaćmy.

Zaćma cukrzycowa:

Wyróżnia się również zaćmę u psa cukrzycową, która rozwija się zazwyczaj w krótkim czasie od momentu zdiagnozowania cukrzycy i najczęściej prowadzi do utraty możliwości widzenia. Zaćma cukrzycowa najczęściej postępuje bardzo szybko. W dojrzałym przypadku zaćmy cukrzycowej u psa może dojść do pęknięcia torebki soczewki, co wywołuje silny stan zapalny błony naczyniowej oka oraz wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. 

Zaćma pourazowa:

Zaćma może pojawić się również wtórnie do przebytego urazu – jest to zaćma pourazowa.

Zaćma starcza:

U starszego psa może zostać zdiagnozowana zaćma starcza, którą posiadając odpowiednią wiedzę i doświadczenie, w badaniu okulistycznym można bezbłędnie odróżnić od nukleosklerozy czyli stwardnienia jądra soczewki. Nukleoskleroza jest naturalną konsekwencją starzenia się soczewki i może wystąpić już u 7-8 letnich piesków, jednak w odróżnieniu od zaćmy nie wpływa na widzenie i nie podlega leczeniu.

Zaćma u psa może występować w różnych częściach soczewki – jądrze, korze czy torebce soczewki oraz może być na różnym etapie stopnia zaawansowania zmian. Wówczas rozróżniamy następujące zaćmy u psów:

  • zaćmę początkową
  • zaćmę niedojrzałą
  • zaćmę dojrzałą
  • zaćmę przejrzałą

Zaćma u psa - leczenie zaćmy

W oku zaćma u psa może występować jako jedyne schorzenie lub mogą jej też towarzyszyć inne choroby oczu jak na przykład zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka.

Bez względu na to czy jest to zaćma wrodzona czy cukrzycowa czy inne postacie zaćmy u psów leczenie zaćmy u psa poprzedza prawidłowa diagnoza. Jeśli właściciel obserwuje pogorszenie widzenia lub inne problemy z widzeniem u swojego pupila wówczas konieczne jest badanie okulistyczne aby dowiedzieć się gdzie leży problem i czy mamy do czynienia z zaćmą. Należy tutaj polegać jedynie na wykwalifikowanych okulistach i ośrodkach okulistyki weterynaryjnej jakim jest nasze Centrum Okulistyki Weterynaryjnej For Eyes.

Leczenie zaćmy u psa podlega jedynie leczeniu chirurgicznemu.

Aby zabieg usunięcia zaćmy był możliwy konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania okulistycznego u psa oraz badania ERG czyli badania określającego czynność siatkówki.

Zaćma usuwana jest metodą fakoemulsyfikacji z wszczepem sztucznej soczewki. Metoda ta, w dużym uproszczeniu, polega na rozbijaniu mas zaćmowych z użyciem ultradźwięków oraz ich usunięciu przez cięcie w rogówce nieprzekraczające 3 mm długości. Następnie do środka oka, w torebki soczewki wszczepia się sztuczne soczewki. Używane przez nas soczewki są wyłącznie przeznaczenia weterynaryjnego. Pacjent opuszcza nasze centrum tego samego dnia ubrany w kołnierz i z zestawem leków do podawania w domu. Zazwyczaj już w pierwszej dobie po zabiegu widzimy się z Państwem i pupilem ponownie na badaniu kontrolnym. Mimo, iż sam zabieg z opisu wydaje się prosty w rzeczywistości tak nie jest. Operacja zaćmy u psa wymaga ogromnej wiedzy i umiejętności, a także specjalistycznego sprzętu, począwszy od poprawnej diagnozy i kwalifikacji, badania ERG aż po sam zabieg ze wszczepem soczewki i opiekę po nim. Wszystko to w najlepszej światowej jakości znajdą Państwo w naszym Centrum Okulistyki Weterynaryjnej For Eyes.

Zaćma u psa Katowice śląsk - Leczenie zaćmy
Zaćma u psa Katowice śląsk leczenie

Komplikacje po operacji zaćmy

Niestety jak każdy zabieg, operacja zaćmy także niesie za sobą ryzyko komplikacji, nawet mimo prawidłowej diagnozy, kwalifikacji, idealnie technicznie wykonanego zabiegu oraz prawidłowego leczenia farmakologicznego.

Główne komplikacje, które mogą pojawić się po operacji zaćmy u psa to:

  • zmiany w obrębie rogówki jak na przykład obrzęk rogówki,
  • wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • zapalenie błony naczyniowej oka.

Niektórzy pacjenci po operacji usunięcia zaćmy u psa muszą otrzymywać leki w kroplach przez całe życie.

Możliwe są powikłania prowadzące do utraty zdolności widzenia, a w skrajnych przypadkach konieczne może okazać się usunięcie oka – całej gałki ocznej.

Operacja zaćmy u psa w Centrum Okulistyki Weterynaryjnej For Eyes – nasze standardy

Zaćma u psa Katowice śląsk okulistyka For Eyes

Każda operacja zaćmy u psa w naszym centrum odbywa się według naszych wysokich wewnętrznych standardów opartych na międzynarodowych praktykach na świecie.

Zabieg przeprowadzamy tylko i wyłącznie w znieczuleniu ogólnym wziewnym izofluranowym, po badaniach krwi oraz konsultacji kardiologicznej. Do usuwania zaćmy służy nam nowy fakoemulsyfikator szwajcarskiej renomowanej firmy Oertli. Do oka wszczepiamy tylko i wyłącznie najwyższej jakości weterynaryjne soczewki wewnątrzgałkowe amerykańsko-niemieckiej firmy An-Vision.

Zaćma u psa - kilka słów od nas

Jeśli podejrzewacie Państwo zaćmę u swojego psa proszę pamiętać, że kluczowe i najważniejsze jest wykonanie profesjonalnego pełnego badania okulistycznego przez wykwalifikowanego okulistę weterynaryjnego. Tylko wówczas możemy się dowiedzieć czy problem tkwi w soczewce czy innych strukturach gałki ocznej lub ma podłoże na przykład neurologiczne. Niestety nie każdy pacjent z zaćmą może być operowany. Na podstawie badania w naszym centrum, nasz lekarz okulista doradzi Państwu jakie postępowanie będzie najlepsze dla pacjenta. Centrum Okulistyki Weterynaryjnej For Eyes jako jedna z niewielu placówek w Polsce wykonuje operację zaćmy u psa metodą fakoemulsyfikacji w wszczepem sztucznej soczewki, badania ERG po uprzednim profesjonalnym pełnym badaniu okulistycznym i kwalifikacji pacjenta. Serdecznie zapraszamy!

Zadzwoń i umów się na wizytę już dzisiaj!